top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarta Szwed

Bez czarny - ludowe panaceum


Zacznę od tego, że kwiat, który widzicie na zdjęciu, choć popularnie nazywany bzem, to tak naprawdę lilak i nie ma wiele wspólnego z bzem czarnym, który wykorzystuje się, jako surowiec zielarski. Bez czarny ma białe kwiaty, niezbyt pięknie pachnące, ułożone na kształt baldachów tak, jak zobaczycie na rycinie poniżej. W ziołolecznictwie i kosmetyce wykorzystuje się suszone kwiaty i czarne, lśniące owoce, od których pochodzi nazwa krzewu.
Bez wykorzystuje się jako środek napotny i obniżający gorączkę. To naturalne panaceum przy przeziębieniach, grypie i innych chorobach, w których występuje wysoka temperatura. Odwary z kwiatów można stosować także zewnętrznie do płukania w anginie i zapaleniu jamy ustnej i gardła. Mają działanie przeciwzapalne i odkażające. Co ciekawe możne je także stosować, jako okłady w zapaleniu spojówek. Napary z bzu warto wypijać przy problemach z cerą naczynkową. Ze względu na wysoką zawartość rutyny i witaminy C wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.


Odwary z owoców odtruwają i wspomagają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, m.in. w chorobach zakaźnych i niektórych schorzeniach skórnych, a wraz z innymi surowcami mają działanie przeczyszczające.

Kwiaty bzu zawierają bogactwo flawonoidów, m.in. cenną rutyną, kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne i inne związki nie do końca zbadane. Niesamowite, jak wiele jeszcze natura ma przed nami tajemnic!

W owocach można znaleźć cukry, pektyny, garbniki, antocyjany, kwasy wielofenolowe, kwasy organiczne, witaminę C, witaminy z grupy B karotenoidy oraz sole mineralne, a także substancje grzybo- i bakteriobójcze.


W kosmetyce wykorzystuje się suszone kwiaty, z których napar można dodać do kąpieli lub stosować do przemywania skóry z tendencją do niedoskonałości.


Płyn przeciwzapalny do cery z niedoskonałościami

Dwie garście kwiatów zalać 1 litrem wrzącej wody, pozostawić do ostygnięcia. Przemyć skórę, a resztę dodać do kąpieli. Kurację stosować przez tydzień, a następnie zrobić tydzień przerwy. Kontynuować przez dwa miesiące.

Maseczka oczyszczająca

Równe ilości kwiatów bzu, lipy i rumianku (myślę, że po 2-3 czubate łyżki wystarczy) zalać wrzącą wodą w porcelanowym naczyniu i rozetrzeć do postaci pasty. Na oczyszczoną twarz nałożyć zwilżoną gazę, a na nią przygotowaną pastę. Pozostawić na 20 minut, a po zdjęciu opłukać letnią lub ciepłą wodą i nałożyć krem do codziennej pielęgnacji.  
 

Bez czarny był popularny już w średniowiecznej medycynie ludowej. Badania wykazują także jego właściwości przeciwbólowe, polegające na opóźnianiu reakcji bólowej pochodzenia ośrodkowego.

Owoce nadają się do gotowania soku i smażenia konfitur.


Moja mama co roku zbiera owoce bzu i robi z nich sok. Ja korzystam z niego, jako naturalny środek obniżający gorączkę u moich dzieci oraz dla podniesienia odporności w okresie jesienno-zimowym. A jak jest u Was?

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Konkurs IG SUPERMOCE - regulamin

REGULAMIN KONKURSU POD NAZWĄ ”SUPERMOCE” §1 Postanowienia Ogólne 1. Organizatorem Konkursu jest Dobrze być. Marta Szwed (firma) z siedzibą ul. Frascati 4/2a, 00-483 Warszawa (adres) identyfikującą się

Comments


bottom of page