top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraMarta Szwed

Lipa - symbol pokoju i łagodności


Kiedy szukałam rośliny do niedzielnej kawy co i rusz trafiałam na wzmianki o lipie. Sama nie korzystam z tego zioła, bo od dziecka jestem na nie bardzo uczulona. Paradoksalnie lipa jest częstym składnikiem produktów kojących i przeznaczonych dla alergików. Coś mi jednak mówiło: powiedz o lipie, powiedz o lipie! No więc mówię, a może w tym roku w czerwcu sama odważę się jej skosztować! Udało mi się pozbyć astmy, wielu alergii. Podczas, gdy przez wiele lat przyjmowałam leki antyalergiczne (także wziewne) teraz praktycznie z nich nie korzystam! Ale miało być o lipie! Jeżeli temat alergii Was interesuje, chętnie opowiem o swoim doświadczeniu i naturalnych metodach, które poznałam.


Od okresu kwitnienia lipy wzięła się nazwa miesiąca lipiec. Kwiaty pojawiają się już w drugiej połowie czerwca, a na południu Polski lipa kwitnie jeszcze nieco wcześniej. Pachnie bardzo intensywnie, przyjemnie miodowo. Napary z kwiatów to najbardziej powszechna forma zastosowania.


Stosuje się je w przeziębieniach i chorobach górnych dróg oddechowych, jako pomocniczy łagodny środek napotny. Są one także pomocne przy łagodnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego oraz w miażdżycy.


Lipa służy jako lek w stanach napięcia nerwowego i nadpobudliwości, a szczególnie sprawdza się u młodzieży i osób starszych. Co ciekawe drzewo lipy już w dawnej Polsce miało symbolikę pokoju i łagodności – pod nim spotykano się w celu zawarcia rozejmów, a gałązki lipowe wkładano za święte obrazy. Lipę sadzono z okazji narodzenia się dziecka w rodzinie i w pobliżu miejsc kultu Maryjnego. Długowieczna i rozłożysta lipa dawała cień i ukojenie.

Lipa w kosmetologii

Ekstrakt z lipy bogaty jest w śluzy, flawonoidy, garbniki, witaminę PP, aminokwasy oraz olejek eteryczny. Działa przeciwzapalnie i zmiękcza skórę. Dodawany jest do kosmetyków do cery wrażliwej, alergicznej, naczynkowej.


Napary z lipy doskonale sprawdzają się do przemywania skóry po to, żeby ukoić podrażnienia, łagodne oparzenia słoneczne i złagodzić stany zapalne. Można je dodać do kąpieli, która nie tylko korzystnie wpłynie na skórę, ale także zrelaksuje i zmniejszy napięcie nerwowe.


Zioła do relaksującej kąpieli:

zmieszać 50 g kwiatów lipy i 20 gram kwiatów lawendy (można dodać także kwiaty wrzosu). Zalać 2 litrami wrzącej wody i delikatnie podgrzewać (bez zagotowania) przez 30 minut. Przecedzić i wlać napar do wanny. Zioła umieścić w płóciennym woreczku, związać i zanurzyć w wannie wypełnioną w 1/3 wodą o temperaturze 37-38 st. C. Czas kąpieli 15-25 minut.


Zioła uspakajające do picia:

zmieszać po 20 g kwiatów lipy, korzenia kozłka i liści melisy. Łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/3 szklanki 3 razy dziennie po posiłku.

Inne zastosowania lipy

Do ziołolecznictwa , ale i w innych dziedzinach wykorzystuje się lipę drobnolistną i szerokolistną. Drzewo lipy jest cenione w rzeźbiarstwie oraz służy do wypalania lekkiego, chłonnego węgla – zalecanego do spożycia także w problemach trawiennych. Lipa jest także rośliną miododajną, wysoko cenioną przez pszczelarzy i dającą przepyszny miód.

A może Wy macie swoje sposoby na zastosowanie kwiatów lipy?

340 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Konkurs IG SUPERMOCE - regulamin

REGULAMIN KONKURSU POD NAZWĄ ”SUPERMOCE” §1 Postanowienia Ogólne 1. Organizatorem Konkursu jest Dobrze być. Marta Szwed (firma) z...

Comments


bottom of page