top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarta Szwed

Lipa - symbol pokoju i łagodności


Kiedy szukałam rośliny do niedzielnej kawy co i rusz trafiałam na wzmianki o lipie. Sama nie korzystam z tego zioła, bo od dziecka jestem na nie bardzo uczulona. Paradoksalnie lipa jest częstym składnikiem produktów kojących i przeznaczonych dla alergików. Coś mi jednak mówiło: powiedz o lipie, powiedz o lipie! No więc mówię, a może w tym roku w czerwcu sama odważę się jej skosztować! Udało mi się pozbyć astmy, wielu alergii. Podczas, gdy przez wiele lat przyjmowałam leki antyalergiczne (także wziewne) teraz praktycznie z nich nie korzystam! Ale miało być o lipie! Jeżeli temat alergii Was interesuje, chętnie opowiem o swoim doświadczeniu i naturalnych metodach, które poznałam.


Od okresu kwitnienia lipy wzięła się nazwa miesiąca lipiec. Kwiaty pojawiają się już w drugiej połowie czerwca, a na południu Polski lipa kwitnie jeszcze nieco wcześniej. Pachnie bardzo intensywnie, przyjemnie miodowo. Napary z kwiatów to najbardziej powszechna forma zastosowania.


Stosuje się je w przeziębieniach i chorobach górnych dróg oddechowych, jako pomocniczy łagodny środek napotny. Są one także pomocne przy łagodnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego oraz w miażdżycy.


Lipa służy jako lek w stanach napięcia nerwowego i nadpobudliwości, a szczególnie sprawdza się u młodzieży i osób starszych. Co ciekawe drzewo lipy już w dawnej Polsce miało symbolikę pokoju i łagodności – pod nim spotykano się w celu zawarcia rozejmów, a gałązki lipowe wkładano za święte obrazy. Lipę sadzono z okazji narodzenia się dziecka w rodzinie i w pobliżu miejsc kultu Maryjnego. Długowieczna i rozłożysta lipa dawała cień i ukojenie.

Lipa w kosmetologii

Ekstrakt z lipy bogaty jest w śluzy, flawonoidy, garbniki, witaminę PP, aminokwasy oraz olejek eteryczny. Działa przeciwzapalnie i zmiękcza skórę. Dodawany jest do kosmetyków do cery wrażliwej, alergicznej, naczynkowej.


Napary z lipy doskonale sprawdzają się do przemywania skóry po to, żeby ukoić podrażnienia, łagodne oparzenia słoneczne i złagodzić stany zapalne. Można je dodać do kąpieli, która nie tylko korzystnie wpłynie na skórę, ale także zrelaksuje i zmniejszy napięcie nerwowe.

Zioła do relaksującej kąpieli:

zmieszać 50 g kwiatów lipy i 20 gram kwiatów lawendy (można dodać także kwiaty wrzosu). Zalać 2 litrami wrzącej wody i delikatnie podgrzewać (bez zagotowania) przez 30 minut. Przecedzić i wlać napar do wanny. Zioła umieścić w płóciennym woreczku, związać i zanurzyć w wannie wypełnioną w 1/3 wodą o temperaturze 37-38 st. C. Czas kąpieli 15-25 minut.


Zioła uspakajające do picia:

zmieszać po 20 g kwiatów lipy, korzenia kozłka i liści melisy. Łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/3 szklanki 3 razy dziennie po posiłku.

Inne zastosowania lipy

Do ziołolecznictwa , ale i w innych dziedzinach wykorzystuje się lipę drobnolistną i szerokolistną. Drzewo lipy jest cenione w rzeźbiarstwie oraz służy do wypalania lekkiego, chłonnego węgla – zalecanego do spożycia także w problemach trawiennych. Lipa jest także rośliną miododajną, wysoko cenioną przez pszczelarzy i dającą przepyszny miód.

A może Wy macie swoje sposoby na zastosowanie kwiatów lipy?

131 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

REGULAMIN KONKURSU POD NAZWĄ ”SUPERMOCE” §1 Postanowienia Ogólne 1. Organizatorem Konkursu jest Dobrze być. Marta Szwed (firma) z siedzibą ul. Frascati 4/2a, 00-483 Warszawa (adres) identyfikującą się

bottom of page